HH Baselius Marthoma Paulose II Catholicos

HH Paulose II

1946 ഓഗസ്റ്റ്‌ 30–ന്‌ പഴഞ്ഞി ഇടവകയില്‍ വെസ്റ്റ്‌ മങ്ങാട്‌ കൊള്ളന്നൂര്‍ ഐപ്പുവിന്റെയും കുഞ്ഞീറ്റിയുടെയും മകനായി ജനിച്ചു. തൃശ്ശൂര്‍ സെന്റ്‌ തോമസ്‌, കോട്ടയം സി. എം. എസ്‌., സെറാമ്പൂര്‍ യൂണിവേഴ്സിറ്റികളില്‍ നിന്ന്‌ ബിരുദങ്ങള്‍ നേടി. 1972 ഏപ്രില്‍ 8–ന്‌ പരുമല വച്ച്‌ യൌപ്പദ്‌യക്കിനോ, 1973 മെയ്‌ 31–ന്‌ കൊരട്ടിയില്‍ പൂര്‍ണ്ണശെമ്മാശന്‍, 1973 ജൂണ്‍ 2–ന്‌ കൊരട്ടിയില്‍ കശ്ശീശാ എന്നീ സ്ഥാനങ്ങള്‍ യൂഹാനോന്‍ മാര്‍ സേവേറിയോസ്‌ മെത്രാപ്പോലീത്താ നല്‍കി. മൂലേപ്പാട്‌, എറണാകുളം പള്ളികളില്‍ സഹവികാരി. കോട്ടയം, തിരുവനന്തപുരം സ്റ്റുഡന്റ്‌ സെന്ററുകളില്‍ വാര്‍ഡന്‍ എന്നീ നിലകളില്‍ പ്രവര്‍ത്തിച്ചു.

28–12–1982 ന്‌ തിരുവല്ല അസോസ്യേഷന്‍ മേല്‌പട്ടസ്ഥാനത്തേയ്ക്ക്‌ തെരഞ്ഞെടുത്തു. 14–5–1983 ന്‌ മാത്യൂസ്‌ മാര്‍ കൂറിലോസ്‌ (നിയുക്ത കാതോലിക്കാ) റമ്പാന്‍ സ്ഥാനം നല്‍കി. പരുമലയില്‍ വച്ച്‌ യൂഹാനോന്‍ മാര്‍ സേവേറിയോസില്‍ നിന്ന്‌ ആരാധനയുടെ ഉപരി പാഠങ്ങള്‍ പരിശീലിച്ചു. 15–5–1985 ന്‌ പുതിയകാവ്‌ പള്ളിയില്‍ വച്ച്‌ മാത്യൂസ്‌ പ്രഥമന്‍ ബാവാ മേല്‌പട്ടസ്ഥാനം നല്‍കി. 29–8–1985 ന്‌ കുന്നംകുളം മെത്രാസനത്തിന്റെ പ്രഥമ സാരഥിയായി പാലൂര്‍ – ആര്‍ത്താറ്റ്‌ പള്ളിയില്‍ സുന്ത്രോണീസോ ശുശ്രൂഷ നടത്തി. യുവജനപ്രസ്ഥാനം, സണ്ടേസ്‌കൂള്‍ എന്നിവയുടെ അധ്യക്ഷനായിരുന്നു. ഭദ്രാസനത്തിന്‌ തലയെടുപ്പുള്ള ഒരാസ്ഥാനം നിര്‍മ്മിച്ചു. വൈദികക്ഷേമനിധി സെക്രട്ടറി, കൊച്ചി വനിതാ സമാജം വൈസ്‌ പ്രസിഡണ്ട്‌, പഴഞ്ഞി എം. ഡി. കോളജ്‌ ലോക്കല്‍ മാനേജര്‍, കൊച്ചി ഭദ്രാസന അസിസ്റ്റന്റ്‌ എന്നീ നിലകളില്‍ പ്രവര്‍ത്തിച്ച അദ്ദേഹത്തെ 2006 ഒക്‌ടോബര്‍ 12–ന്‌ പരുമലയില്‍ ചേര്‍ന്ന മലങ്കര അസോസ്യേഷന്‍ പൌരസ്‌ത്യ കാതോലിക്കായുടെയും മലങ്കര മെത്രാപ്പോലീത്തായുടെയും പിന്‍ഗാമിയായി തിരഞ്ഞെടുത്തു. അങ്കമാലി വെസ്റ്റ്‌, ഈസ്റ്റ്‌, ഇടുക്കി മെത്രാസനങ്ങളുടെ അസിസ്റ്റന്റ്‌ മെത്രാപ്പോലീത്താ ആയും കാതോലിക്കായുടെ അസിസ്റ്റന്റ്‌ ആയും പ്രവര്‍ത്തിച്ചു. 2010 നവംബര്‍ 1-നു പൗരസ്ത്യ കാതോലിക്കായായി സ്ഥാനാരോഹണം ചെയ്തു. പല വിദേശ രാജ്യങ്ങളും സന്ദര്‍ശിച്ചു.

Three score years ago in a small village called Mangad near Kunnamkulam was born Paul on 30th Aug 1946 in the ancient Syrian Christian family of Kollannur to K. I. Ipe and Kunjeetty. Paul’s mother hails from the famous family of Pulikkottil and Paul was baptized at St. mary’s orthodox church, pazhanj. Groomed by his parents and grand parents, Paul had his LP and UP education at Mangad schools.

He had his secondary education at Govt. H. S, Pazhanji, Paul moved to the city of Trissur for his pre-university and undergraduate studies at St. Thomas college, Trissur from where Paul passed in flying colours. He had his postgraduate studies in sociology at CMS College, Kottayam.

From his childhood Paul showed keen interest in spiritual matters. His parish church, St. Marys Orthodox church was the nerve centre of his spiritual growth. At the age of 13, he was selected by his parish priest to be vast in the ‘washing of feat’ service celebrated by H G Paulose Mar Severios Metropolitan. This marked a turning point in the life of young Paul when the metropolitan invited him to the priesthood.  The influence of his parents especially that of his mother who hails from the famous Pulikkottil family played a great role in moulding his early life. Even from his childhood, he use to learn Syriac chants and prayers and was very keen in attending the church service.  Young Paul joined the Orthodox Theological Seminary from where he secured GST and took BD from the Serampore University. 

H G the late Yuhanon Mar Severios, Metropolitan of Kochi diocese ordained him as sub deacon at Parumala seminary on 8th April 1972 and as deacon at Sion seminary, Koratty on 31st May 1973.  He was ordained as priest by H G the late Yuhanon Mar Severios at Sion Seminary, Koratty on 2nd June 1973. Fr K I Paul celebrated his fist Holy Qurbana at Mar Gregorius Orthodox Chapel Mangad.

Fr Paul served as a model shepherd of St. Marys Orthodox Church Ernakulam, Moolepat Orthodox church Pazhanji, St. Marys Magdalene Convent Adappotty, Kummanmkulam and Medical College Chapel Kottayam. The malankara Syrian Christian association held at MGM Thiruvalla on December 28th 1982 elected Fr Paul as metropolitan. H G the late Mathews Mar Coorilos (later H H Moran Mar Baselius Mar Thoma Mathews II) professed  him Ramban on 14 May 1983 at Parumala Seminary.  On 15th May 1985 H H Moran Mar Baselius Marthoma Mathews  I consecrated Paul ramban as Episcopa with the name Paulose Mar Milithios.

H G Paulose Mar Milithios had the privileged of becoming the first bishop of newly formed Kunnamkulam diociese on 1st August 1985.  His Grace was elevated as Metropolitan on 25th Oct 1991. besides shepherding the kunnamkulam dioceses His Grace serves as the president of orthodox Syrian Sunday school association of the east (OSSAE), MBCH Mannapra Vadavucode, Pulikottil Mar Divannasius Bhavan Kottapady.  His Grace is the vice president of Mar Gregorios Orthodox Christian Student Movement of India, MMM hospital, Kunnamkulam and manager of  M. D. college Pazhanji. His grace has also served as the president of the Orthodox Youth Movement.

The Holy Episcopal synod and the Managing committee nominated His Grace as the successor to the Catholicos of the East and Malankara Metropolitan on 27 Sep 2006. Elevated to the throne of The Catholicos of The East and Malankara Metropolitan on 1 Nov 2010.

Catholicate Aramana
Devalokam P.O, Kottayam
Kerala, India
Tel: 04812578499, 04812578500
Email: catholicos@mosc.in
 
Facebook :www.facebook.com/BaseliosMarthomaPauloseII
 

Baselios Mar Thoma Paulose II

See Apostolic See of St. Thomas in the East
Installed 1 November 2010
Term ended Incumbent
Predecessor H. H. Baselios MarThoma Didymos I
Other posts Metropolitan of KunnamkulamDiocese of Malankara Orthodox Syrian Church
Orders
Ordination 21 June 1973
Consecration 15 May 1985 St Mary’s Cathedral, Puthiyacavu
Personal details
Birth name K. I. Paul
Born 30 August 1946 (age 68)
Mangad, Thrissur, Kerala
Nationality Indian
Denomination Malankara Orthodox Syrian Church
Residence Devalokam Catholicate Aramana, Kottayam
Parents K. I. Iype and Kunjeetty
Alma mater University of Calicut

Baselios Mar Thoma Paulose II (Malayalam: ബസേലിയോസ് മാര്‍ത്തോമ്മാ പൗലോസ്‌ ദ്വിതിയന്‍) (born K. I. Paul on 30 August 1946)[1] is the 91st reigning Catholicos of the East and 21st reigning Malankara Metropolitan and as such, Supreme Head of the Indian Orthodox Church. He was enthroned Catholicos of the East & Malankara Metropolitan of the Malankara Orthodox Syrian Church on 1 November 2010 atParumala, Kerala.[2][3] He succeeded Baselios Thoma Didymos I. At the time of his election as Catholicos, Paulos had been Metropolitan Bishopof Kunnamkulam. He is also known by his traditional episcopal name, Paulos Mar Milithios. Born on 30 August 1946 in the ancient Syrian Christian family of Kollannur to K I Ipe and Kunjeetty at Mangad. His mother, Kunjeetty hails from the famous family of Pulikkottil and he was baptized at St Mary’s Orthodox Church Pazhanji. Metropolitan Paulose Mar Milithios was unanimously elected as Catholicos designate by Malankara Syrian Christian Association on 12 October 2006. He was enthroned as the Catholicos of the East for Malankara Orthodox Syrian Church on 1 November 2010 at Parumala Seminary. He is the 91st Catholicos and 21st Malankara Metropolitan in the lineage of Catholicoi and Malankara Metropolitans respectively. He is officially styled as Moran Mar Baselios Mar Thoma Paulose II, Catholicos of the East and Malankara Metropolitan.

Life and career

Early life and ordination

Paulose Mar Milithios was born on 30 August 1946 as the second son of K. I. Iype of Kollannoor house, Mangad near Pazhanji in Kerala, India. His mother Kunjeetty belongs to Pulikkottil family. He was named as Paul after his grand father and was baptized in Pazhanji.[1] He did his preliminary education at the Mangad Church School till his 7th standard. His high school education was conducted at the Pazhanji Government High School, which was established by Pulikkottil Joseph Mar Dionysisus II. Paul attended church services regularly and became an altar boy at an young age. In 1963 he completed his SSLC. His uncle Iyyukkutty also had inspired him for the priestly services. The affection bestowed by him encouraged Paul and inspired him to dedicate himself for clergical services. Paul studied for pre-university and B.Sc. in Physics at St. Thomas College. His call was strengthened while studying for the degree. Paul was an active member of MGOCSM unit in his church. In 1969, Paul enrolled at the Theological Seminary in Kottayam for his theological studies under the discipleship of Dr. Paulose Mar Gregorios, Fr. T J Abraham Malpan, and Fr. Koruthu Malapan. He completed theological studies in GST from Orthodox Theological Seminary and BD from Seramboor University.[1]

In 1972, Paul was ordained for the first stage of diaconate in Parumala Seminary. He was ordained as a full deacon at Koratty Seheyon Seminary. On 21 June 1973, Dn. Paul was ordained as a priest. Fr. Paul celebrated the first Holy Qurbana at Mangad St. Gregorious Church, served the Mooleppat Mar Basalios Mar Gregorios Church for a short while.

Bishop

On 15 May 1985 Ramban Paul was ordained as a Bishop with title Paulose Mar Milithios at the age of 38 at Puthiyacavu St. Mary’s Church by Baselios Mar Thoma Mathews I. He is the first Metropolitan after Parumala Thirumeni and Puthenkavil Geevarghese Mar Philexinos to be ordained to Bishopric below age of 40. Four other Bishops, Mathews Mar Epiphanios, Philppose Mar Eusabius, Geevarghese Mar Ivanios and Thomas Mar Athanisius were also ordained along with Mar Milithios. A new diocese for the Church, Kunnamkulam was formed on 14 April 1985 with some of the churches of Talappally Taluk of Kochi diocese and some neighboring churches. The newly ordained Bishop Mar Milithios was appointed as the diocesan Metropolitan of the newly formed diocese of Kunnamkulam. When he took over the charge on 1 Aug 1985, there was no diocesan headquarters or any Aramana. Initially the new Metropolitan lived in an annexed room of Arthat Church. With determined efforts and cooperation of his fellow believers of his diocese he was able to construct a beautiful diocesan centre with a chapel in the vicinity of Arthat church for Kunnamkulam diocese within five years span.

Catholicos of the East and Malankara Metropolitan

The Holy Episcopal synod and the Managing committee nominated him as the successor to the Catholicos of the East and Malankara Metropolitan on 27 Sep 2006. Paulose Mar Milithios was enthroned as the new Catholicos of the East and Malankara Metropolitan at a solemn ceremony at the St. Paul’s and St. Peter’s church at Parumala on Monday, 1 November 2010.Thomas Mar Athanasius was the chief celebrant for the Holy Qurbana of the ceremony. He succeeds Baselius Mar Thoma Didymus I who abdicated office at the age of 90. He is the eighth Catholicos of the East since the establishment of the Catholicate in India in 1912 and the 21st Malankara Metropolitan. The enthronement came almost a year before the Church officially launched the centenary celebrations of the establishment of the Catholicate in India (in 1912), an assertion of the Church’s nationality, autonomy and autocephaly.

At the inception of Catholicate in Malankara the first Catholicos was named as Paulose I. Now at the centenary of the Catholicate the Catholicos is again being called Paulose, precisely Paulose II. This is not a coincidence, but a great plan of God

said the Principal of Orthodox Theological Seminary, Fr. Dr. K.M. George.[4][5][6][7]

Styles and titles

  • K. I. Paul (1946–1972)
  • Dn. K. I. Paul (1972–1973)
  • Rev. Father K. I. Paul (1973–1983)
  • Very Rev. K. I. Paul Ramban (1983–1985)
  • His Grace Paulose Mar Milithios Metropolitan (1985–2006)
  • His Beatitude Paulose Mar Milithios, Assistant and Successor-designate to the Catholicos of the East (2006–2010)
  • His Holiness Moran Mar Baselios Mar Thoma Paulose II, Catholicos of the East and Malankara Metropolitan (2010 – present)

References

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *